2. tisková zpráva 2014
V Praze, 31. března 2014
21. DNY EVROPSKÉHO FILMU NABÍDNOU
ČERNOU KOMEDII, EKO-THRILLER, KRIMI I DOKUMENT
Praha 10. - 17. 4. / kina Lucerna a Světozor
Brno 18. - 22. 4. / kino Scala
Ozvěny Dnů evropského filmu:
Boskovice (23. - 25. 4. 2014), Havířov (24. - 27. 4. 2014), Hradec Králové (23. - 25. 4. 2014) Jablonec nad Nisou (23. - 27. 4. 2014), Plzeň (23. - 24. 4. 2014)
___________________________________________________________________________
Letošní Dny evropského filmu, které se pozvolna překlopily do třetí dekády své existence, opět přináší více než 50 snímků z celé Evropy, tematicky rozdělených do sekcí, některých tradičních, některých zcela nových, speciálně sestavených pro aktuální ročník s cílem reflektovat aktuální trendy současné evropské kinematografie.
ZAHÁJENÍ DNŮ EVROPSKÉHO FILMU:
Přehlídku současné evropské kinematografie zahájí ve čtvrtek 10. 4. v kině Světozor snímek Dvojník, který natočil, po svém úspěšném debutu Jmenuji se Oliver Tate, jako volnou adaptaci románu Fjodora Michajloviče Dostojevského, Richard Ayoade. Ten je známý především jako herec a komik (nezapomenutelný ajťák Moss ze seriálu IT Crowd). Kafkovsky absurdní, místy až surreálně laděný černohumorný příběh o muži, do jehož života vstoupí dvojník a radikálně mu zkomplikuje život. Ayoade nezapře inspiraci podobně laděnými snímky, jako jsou kultovní Brazil nebo 1984, což se nejvíce projevuje na podobě byrokratického, až antiutopického, světa, ve kterém hlavní hrdina vede svůj zpočátku naprosto fádní a nezajímavý život. V hlavních rolích černé komedie se představí Jesse Eisenberg (Sociální síť, Podfukáři) a Mia Wasikovska (Děcka jsou v pohodě, Jana Eyrová).
HOSTÉ DEF:
Slavnostního zahájení se zúčastní režisér irského snímku Moře Stephen Brown. Ten také uvede projekci filmu v sobotu 12. 4. v 20.30 hodin v kině Světozor. Dalším hostem zahájení DEF bude režisér bulharského snímku Červenec Kiril Stankov. Režisér potvrdil účast
i na projekci tohoto jeho prvního hraného filmu 10. 4. v 17.00 hodin v kině Lucerna. Bruno Forzani a Helene Cattet, režiséři belgického thrilleru Podivná barva slz Tvého těla, budou hosty DEF v jeho druhé polovině. Slovenský snímek Sametoví teroristé přijedou osobně představit režisér Ivan Ostrochovský a herec Vladimír Hučín.
PROGRAMOVÉ SEKCE DNŮ EVROPSKÉHO FILMU:
EuroCrime / Letošní speciální sekcí je EuroCrime, sekce, která chce reagovat na současný proud evropských thrillerů a kriminálních filmů, kterým momentálně kraluje zejména skandinávská produkce. EuroCrime ale ukáže, že thrillery vznikají i ve zbytku Evropy, často mimo pozornost širší divácké komunity, a proto bychom chtěli představit různé podoby tohoto žánru i v ostatních částech Evropy. Právě detaily spojené lokálními problémy umně zapletenými do napínavých příběhů činí tyto filmy unikátními.
Takovým snímkem je například dánský eko-thriller Střelec, ve kterém se rozhořčený občan rozhodne vzít spravedlnost do svých rukou a akcí vyjádřit nesouhlas s politikou své země, planými sliby politiků a jejich porušení slibu o zrušení limitů těžby v Grónsku. Do jaké míry je ospravedlnitelné násilí jako poslední možnost protestu? V hlavní roli Trine Dyrholm (Královská aféra, Svatba mezi citróny) a Kim Bodnia (Pusher, Bleeder).
Temná zákoutí duše vystupují lehce z celého konceptu, protože na rozdíl od ostatních snímků v sekci se jedná o pozoruhodný dokumentární film, jehož tématem jsou forenzní psychologové a jejich práce se sériovými vrahy.
Premiérově uváděný řecký snímek Jace, který měl svou světovou premiéru na festivalu v Torontu, je novodobou odyseou napříč aténským podsvětím, zachycující životní cestu mladého albánského sirotka, který se octne v osidlech obchodníků s dětmi, novodobými otrokáři a aténské mafie. Ceny: MFF Soluň 2011: Nejlepší herečka; MFF Tokio 2011: Grand Prix; Festival řeckých filmů San Francisco 2012: Nejlepší film; Helénská filmová cena 2013: Nejlepší herec a herečka ve vedlejší roli, Nejlepší střih, kostýmy, make-up; Peloponéský FF 2012: Cena publika, Nejlepší herec ve vedlejší roli.
Odlišný přístup k tomuto žánru reprezentuje například Boží šichta, maďarská skrz na skrz černá komedie debutujícího Márka Bodszára, která vede diváky do světa noční záchranné služby, obchodu s mrtvolami a pohřebácké mafie. Cena: CinÉast Lucembursko 2013: Zvláštní cena.
Velmi artově se tématu thrilleru zmocňuje silně stylizovaný a vizuálně opojný snímek režisérské dvojice Hélène Cattet a Bruna Forzaniho Podivná barva slz tvého těla, který je osobitou poctou italským thrillerům sedmdesátých let, konkrétněji subžánru giallo, které proslavil zejména Dario Argento.
Národní liga / Národní liga jako každoročně přináší výběr několika filmů reprezentujících své země v oscarovém klání. Tradiční výběr zahrnuje například rakouský snímek Zeď,
na jedné straně až surrealisticky-fantaskní snímek o ženě lapené v neviditelné pasti uprostřed alpských vrcholků, který lze na druhé straně číst i jako úvahu o moderní civilizaci. Ceny: MFF Monterrey 2013: Cena publika; Rakouská cena Romy Gala 2013: Nejl. režie; MFF Berlinale 2012: Cena Ekumenické poroty.
Na emocionální strunu zahraje lotyšský snímek Mami, mám tě rád, který je příběhem malého chlapce, jehož dostanou neuvážené klukoviny až na policejní stanici, čímž značně znepříjemní život své matce. Laskavý příběh o vztahu matky a syna i předčasném dospění
a schopnosti postavit se za svoje činy. Ceny: MFF Berlinale 2013: Velká cena Mezinárodní poroty Kplus.
K věci / Sekce K věci opět reflektuje aktuální problémy současné Evropy. Snímky vybrané ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v ČR zpracovávají témata jako občanský aktivismus, integrace cizinců, sociální začleňování nebo vzdělávání a uplatnění studentů. Široká paleta témat je představena často s nadhledem i humorem, jako v případě filmu Dlouhá cesta napříč balkánskou historií, dokumentu, v němž se dva aktéři, spisovatelé z Chorvatska a Srbska, vydávají na cestu po Balkáně a zkoumají svou společnou minulost, zažitou přítomnost i možnou budoucnost.
Z jiné strany se na otázky Evropy dívá dokument Absolventi - svoboda není zadarmo, jehož tématem je Evropa otevřená novým možnostem pro absolventy vysokých škol a jejich uplatnění na evropském trhu práce. Snímek konfrontuje sny a cíle mladých studentů s realitou a jejich naplňování.
Kromě dokumentárních filmů zahrnuje i hraný film Pohroma, provázané příběhy několika lidí na okraji Barcelony a tematizujících několik palčivých otázek spojených s multikulturalismem (imigrace a práce v zahraničí), každodenním bojem o přežití malých podnikatelů nebo otázku stárnutí a péče o seniory.
Best Of / Shrnující sekce Best Of, aneb průřezová sekce, která je přehlídkou současné evropské kinematografie a toho nejzajímavějšího za poslední dva roky. Filmy, které by si diváci neměli nechat ujít.
Takovým filmem je i jeden z nejúspěšnějších německých filmů poslední doby, Oh Boy režiséra Jana Ole Gerstera, který je ironickým pohledem na život mladého muže tápajícího životem a ulicemi Berlína, hledajíce své pevné místo. Jarmuschovsky laděný snímek s ozvuky raných filmů Woodyho Allena je skvělou generační výpovědí, která je pravdivější, než by si většina diváků chtěla připustit.
V jiném duchu se odvíjí polský biografický snímek Papusza, vizuálně i tematicky výjimečný film, který je věnovaný Bronislawě Wajsové, polské básnířce romského původu, jejíž dramatický život odráží klíčové události 20. století, druhou světovou válku i nedávnou komunistickou minulost. Ceny: MFF Karlovy Vary 2013: Zvláštní uznání; MFF Valladolid 2013: Nejlepší režie, Nejlepší mužský herecký výkon; MFF Soluň 2013: Cena Open Horizons.
V romantické francouzské "duchařské" komedii Papírové duše, točící se kolem jednoho dopisu "ze záhrobí", který svede dohromady mladou vdovu Emmu a profesionálního textaře pohřebních řečí Paula, se představí mimo jiné Pierre Richard.
€Docs / Dokumentární sekce přináší premiérově několik velmi výjimečných dokumentů, provokujících tématy i zpracováním. Dokument Master of the Universe nabízí detailní pohled do zákulisí fungování světových finančních trhů a elitního bankovnictví. Kdysi vysoce postavený investiční bankéř odhaluje mnohdy šokující skutečnosti o křehkosti a nestabilitě světových ekonomik, i fakt, že k další velké krizi stačí opravdu málo. Ceny: Cena německých filmových kritiků pro nejlepší dokument 2013; MFF Locarno 2013: Velká cena poroty.
Film, který pobouřil hollywoodská studia dokonce natolik, že se snažili přimět Google aby jej nebylo možno „vygooglovat“, TPB AFK - Příběh The Pirate Bay, zachycuje příběh legendární internetové „pirátské zátoky“, The Pirate Bay, aneb nejznámějšího místa, odkud stáhnete z internetu téměř cokoliv. Ilegálně, samozřejmě. Film, řešící otázku autorských práv v digitální éře a nutnost přehodnotit náš vztah k vlastnictví v 21. století a obecně svobody internetu vůbec.
Za zmínku stojí i dánský dokument Efterklang: The Ghost of Piramida, který je spojený s indie elektronickou kapelou Efterklang. Ač zachycuje vznik jejich posledního alba
(a v tomto případě úplně posledního, neboť krátce po vydání oznámili Efterklang svůj rozpad), nejde o hudební dokument v tradičním slova smyslu. Film mapuje jejich expedici
do Grónska, do města duchů, Piramidy, kde kapela natáčela zvuky tohoto místa, které následně použila při tvorbě svého alba. Dokument je tak nejen záznamem jedinečného zvukového experimentu, ale i historií jednoho místa, které opustili jeho obyvatelé
a zanechali napospas přírodě. Ceny: MFF Planete Doc Review, Varšava 2013: Cena Chopinův nos.
Koprodukční slovensko-český dokument Sametoví teroristé je velmi originálně pojatý příběh tří mužů, kteří se rozhodli bojovat proti bývalému komunistickému režimu formou teroristických akcí, ať už šlo o plánování atentátu na přední činitele státu a rozesílání balíčkových bomb, až po vyhazování obecních nástěnek do vzduchu. Na pomezí dokumentu a fikce, s výraznou vizuální stránkou, s humorem a nadsázkou vylíčený příběh, si získal nejen cenu kritiků FEDORA na festivalu v Karlových Varech, ale i Cenu čtenářů Tagesspiegel
na Berlinale.
Media – The next generation / Ani letos nebude chybět sekce pořádaná ve spolupráci s Kreativní Evropa - MEDIA, věnovaná filmům, jejichž českou distribuci podpořil program MEDIA. Letošní výběr zahrnuje první nebo druhé filmy nastupující evropské režisérské generace, která stojí za pozornost. Divácky dobře přijaté snímky nejen v českých kinech, noví, teprve se prosazující režisérští talenti i známá jména.
Festival bude zahajovat filmem Dvojník Richarda Ayoadeho, ale v programu bude možné nalézt i jeho režijní debut, film Jmenuji se Oliver Tate, hořkosladká černá komedie
o dospívání v 70. letech v anglickém maloměstě.
V duchu romantické retro komedie se nese francouzský film Láska všemi deseti, rozverná veselohra, která nezapře inspiraci v (nejen) francouzských romantických komediích šedesátých a sedmdesátých let. Komedie o lásce a psacím stroji, aneb jak mladá sekretářka ke štěstí přišla.
Za zmínku jistě stojí i hraný film rakouského režiséra Arashe T. Riahiho, Na chvíli svobodní, zachycující velmi volně životní osudy jeho vlastní rodiny při útěku z Iránu a hledání azylu v Evropě. Otázka uprchlictví a hledání identity v novém kulturním prostředí je stěžejním tématem tohoto převážně dokumentárního tvůrce a o to více je zajímavé vidět jeho vypořádání se s vlastními zkušenostmi formou hraného filmu.
ZAKONČENÍ DNŮ EVROPSKÉHO FILMU:
Zakončovacím filmem přehlídky je debutový celovečerní snímek Finsterworld německé režisérky Frauke Finsterwalder. Film, který promítne 17. 4. kino Lucerna, je složen ze série vzájemně propletených příběhů několika hlavních postav a jejich někdy až bizarních zálib, úchylek či neuróz: pedikér pečlivě sbírající odumřelou kůži z nohou svých klientek, policista s obskurní zálibou v kostýmech zvířat, povrchní dokumentaristka hledající „velké téma“, rozmazlený fracek využívající své bohaté rodiče apod. S velkou dávkou černého humoru vykresluje režisérka v malém výřezu zdařilou antitezi, tzv. heimatfilmu - specifického žánru populárních „domovských“ filmů opěvujících krásy Německa. Za fasádou šťastných, krásných, úspěšných lidí se skrývá odvrácená, temnější strana. Absurdita současného světa je tak cynickou poznámkou ke stavu dnešní společnosti. V jedné z vedlejších rolí se představí např. polský talent Jakub Gierszal (Yuma) či známá německá herečka Corinna Harfouch (Pád Třetí říše). Za svůj debut, který se v Německu setkal s nadšeným diváckým ohlasem, získala Frauke Finsterwalder již několik cen, z nichž namátkou stojí za zmínku Cena kritiků a hlavní cena Golden Eye na festivalu v Curychu nebo cena Bronze Zenith z festivalu v Montrealu.
DOPROVODNÝ PROGRAM:
Seminář Kino 2014 / Pondělí 14. 4. 2014, 10:00, Bio Oko, Františka Křížka 460, Praha 7
Seminář je jedním z řady projektů, které v rámci DEF spolupořádají sdružení Pro Digi o.s. (www.digitalnikino.cz), Dny evropského filmu a Kancelář Kreativní Evropa – MEDIA.
I letos budou mít provozovatelé kin a profesionálové z oblasti filmu možnost zúčastnit se celodenního semináře na aktuální témata, která velmi dynamický svět filmu přináší. První polovina dne bude věnována statistikám návštěvnosti kin a výsledkům digitalizace za rok 2013, výhledům na rok 2014 a informacím Státního fondu kinematografie k digitalizaci kin. Ian Christie, historik kultury a médií, pojedná o fenoménu filmového diváka a způsobech, jak ho oslovit. Druhá část programu se zaměří na novinky a sumarizaci projektů, které mohou kinům pomoci ke zvýšení návštěvnosti, ať už jde o projekty vzdělávací, marketingové nebo technologické. Na závěr si mohou profesionálové vyměňovat své zkušenosti formou networkingu.
Během celé akce budou ve foyer kina stánky jednotlivých distributorů, integrátorů, festivalů a ostatních organizací, které spolupracují s kinematografickým trhem. Přednáška Iana Christieho bude simultánně tlumočena. Účast je nutné potvrdit na e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript . Program a podrobnější informace najdete na stránkách DEF v sekci doprovodný program nebo zde.
___________________________________________________________________________
Vstupné na jednotlivé projekce DEF v Praze a Brně je 100 Kč. Dále chystáme slevy pro seniory + seniorské projekce v Lucerně. Nebude také chybět oblíbená akce vše za 49 Kč. Online rezervace a prodej vstupenek je zaveden nejen v pražských kinech Lucerna
a Světozor, ale letos nově i v brněnském kině Scala.
Katalog DEF je k dispozici ve všech kinech a u partnerů přehlídky zdarma.
Za konceptem, grafickou úpravou a znělkou 21. ročníku DEF stojí Marija Petrinjac
a Hana Kovačević.
Slavnostním zahájením i zakončením diváky provede osvědčený Lukáš Rumlena (Cabaret Caligula, www.kabaretcaligula.com).
Podrobný program DEF v jednotlivých městech, přehled a popis sekcí, katalog ke stažení, fotografie, novinky, informace k prodeji vstupenek, k doprovodnému programu apod., diváci naleznou na www.dnyevropskehofilmu.cz a na FB 21. Dnů evropského filmu.
Akreditační formulář pro novináře je ke stažení na www.eurofilmfest.cz/akreditace. Vyplněné formuláře zašlete, prosím, nejpozději do pondělí 7. 4. emailem
na
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
. Akreditace budou poté připraveny k osobnímu vyzvednutí
ve středu 9. 4. od 17.00 do 19.00 hod u pokladny kina Světozor.
___________________________________________________________________________
PŘEHLÍDKA SE KONÁ POD ZÁŠTITOU MINISTRA KULTURY ČR DANIELA HERMANA, ZASTOUPENÍ EVROPSKÉ KOMISE V ČR, PRIMÁTORA HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY TOMÁŠE HUDEČKA A STAROSTY MČ PRAHY 1 OLDŘICHA LOMECKÉHO / POŘÁDAJÍ VELVYSLANECTVÍ A KULTURNÍ INSTITUTY EVROPSKÝCH ZEMÍ A ZASTOUPENÍ EVROPSKÉ KOMISE V ČR / ZA PODPORY MINISTERSTVA KULTURY ČR, STÁTNÍHO FONDU KINEMATOGRAFIE, HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY A MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHY 1
GENERÁLNÍM PARTNEREM JE FILMOVÝ KANÁL FILM +. / HLAVNÍM MEDIÁLNÍM PARTNEREM
JE ČESKÁ TELEVIZE / MEDIÁLNÍMI PARTNERY JSOU DENÍK METRO, iDNES, EXPRESRADIO, RESPEKT, STUDENT AGENCY A ČSFD.CZ.
Michaela Dvořáková, PR DEF
Tel.: +420 732 372 424
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript Web: www.eurofilmfest.cz
Adresa pro doručování pošty: Národní 28, 110 00 Praha 1